Home Live Нашинците во Америка ја обожаваат Стојне, има и зошто за нив е...

Нашинците во Америка ја обожаваат Стојне, има и зошто за нив е толку посебна (ВИДЕО)

Стоне Николова, нашата позната фолк пејачка која важи за една од џебните венри на нашата музиичка сцена, неодамна на Фејсб објави своја слика и една мудра мисла, која е всушност цитат.

„Можете да одредите колку се луѓето самоуверени слушајќи го она што не го кажуваат за себе.“ Брајан Џ. Џет“, напипа Стојне до оваа слика на која е облечена во фармерки и ролка.

Стојне обично сме научени да ја гледаме во кратки фустани, во кратки пантолони, но нашата пејачка убаво изгледа секако и во вакво едно сосема поинакво, спортско издание.

Младата фолкерка Стојне Николова која кариерата ја започна пред неколку години во моментов е една од најбараните и најпопуларни пејачки на домашен терен.

Вели дека е пресреќна поради тоа, но истовремено и е многу жал што нејзиниот покоен татко не може да ги види успесите кои ги постигнала.

Сигурно мојата среќа би била поголема доколку човекот кој е заслужен за досегашниот мој успех може да ја види радоста во моите очи – мојот татко.

Болката и празнината се големи и не можат да се опишат, но јас ќе продолжам понатаму зашто тоа е мојот, а беше и негов сон”, рече Стојне.

„Се што постигнав во животот му должам на татко ми“, откри младата фолкерка.

Симпатичната струмичанка признава дека нема идоли меѓу домашните повозрасни колеги, но дека исклучително ги цени сечиј напор и труд.

Вели, дека и понатаму ќе ја има и на тезгите, иако сака да се обиде и на домашните фестивали.

За мене се подеднакво значајни и фестивалите и тезгите, затоа што тезгите и покрај тоа што ми се финансиска поткрепа се и место каде што можам да ги истакнам своите вокални квалитети (задоволство ми е да пеам во живо).

Од друга страна, фестивалите се место за промоција, а и следење на работата на другите колеги, па секако ќе следуваат и настапи на некои од реномираните фестивали кај нас, откри пејачката, а објави Убавина и здравје.

-Драги пријатели во Америка, со задоволство сакам да ги најавам нашите заеднички дружби“, напиша Стојне Николова на свокот Фејсбук профил на крајот од минатата гопдина, најавувајќи каде ќе пее за Новата година и по неа.

– Првиот концерт и заедничко дружење ќе биде за дочекот на Новата година во Чикаго, во црквата Св.Кирил и Методиј. Турнејата продолжува во текот на цел Јануари во повеќе градови,за датумите ќе бидете известени наскоро.

Јас и мојата музичка подршка ве очекуваме во голем број и ви гарантираме одлични забави. Да ја прославиме Новата година и празниците како најдобро знаеме и умееме. Се гледаме“, пишува во објавата на Стојне.

Стојне е сега во Америка и објави едно видео како та веело потскокнува во мини фустан секако, а околу неа нашинците ихграат орои во полна сала во Охајо.

Нејзиниот глас, стаас, и секако интерпретација ја прават посебна и сакана кај нашинците во Америка.

Па така, полната сала сосесема за заслужила со нејзниот настап за кој особено во дијаспората секогаш како што може да се види се бара место повеќе.

Previous articleОва е животната приказната на убавата Стојна Костовска која не може да ја прежали судбината на Мара Попара
Next articleЗдравко Чолиќ направи 20 и повеќе концерти на наша сметка, со баснословни суми – познатата новинарка се налути, распали по големиот пејач