Home Live Време за нас- Коки Јанков ужива во базен и во спа центар,...

Време за нас- Коки Јанков ужива во базен и во спа центар, во вакво издание не сме го виделе (ФОТО)

Никола Јанков или познат како Коки е еден од нашите најпознат музичари, а стана познат во дуото Дуле и Коки, каде што беше заедно со неговиот пријател Душан Љубисављевиќ, кој се упокои во 2013 година.

„За верата и за црквите можам да зборувам многу. Јас лично од 2007 година се дружам со Библијата и сѐ уште ја проучувам и учам од словото Божјо“, има изјавено во едно интервју познатиот виолинист кој е голем верник.

Верувам во Бог зошто без него не можеме да направиме ништо. Ја барам неговата мудруст. Нашите патишта со неговите патишта, обично се различни. Во еден пример во Библијата, Исус им одговара вака:

„Тоа што е на властите, дајте им го, тоа што е за Бог, дајте му го нему“. Мерката за тоа кој колку голем верник е, ќе ја видиме кога ќе заврши овој живот“, рече Коки.

Тој се појавил на фестивалот Макфест по долго време пред две години, во градот во које е роден, а тоа е Штип, и изјави дека настапул за атар на неговиот другар Дуле, кој го напушти овој свет во 2013 година, а Коки лани му напиша емотивно писмо на Фејсбук.

-Поминаа 25 години од „Виолина и гитара“. Тоа беше во 2006 година.. Затоа и сакав да се појавам на некој начин поради Дуле, ја доделив и наградата за дебитант која носи наслов по Душан Љубисављевиќ“, изјави Коки.

-Ова е многу тешко и за таа кариера од тука треба многу среќа, многу упорност и доста професионализам. Треба човек да научи нормално да комуницира со остатокот од светот.

Јас сабајле станувам, свирам малку гитара и потоа долго одговарам на тие пораки што ме очекуваат да бидат одговорени. Не можеш да бидеш несериозен кон луѓето што имаат очекувања кон тебе.

И мораш да одговориш на датуми, на понуди, на проекти, на разни предлози… Мораш да бидеш прецизен во комуникацијата, а тоа подразбира да си професионалец. А, второ – човек има многу опции.

Можеш да одиш во манастир и да се посветиш на духовен живот. Можеш да одиш во Лас Вегас и да ги потрошиш сите пари на автомати за коцкање. А, можеш да бидеш и некаде тука на средина – меѓу манастир и Лас Вегас, кадешто се наоѓам јас.

Човек, ако се повлече од работата, ако влезе во некоја мистична фаза, да речам, тоа значи дека пресериозно го сфатил животот. А толку сериозно сфаќање на животот и не е добро.

Овде сме сите привремено, и секој со својот крст. Колку што на човека му е дадено, толку ќе тера. Колку што има сила, толку ќе тера. Сум размислувал за разни опции. И за осама, за повлекување… и за големо друштво.

И осама и голема забава – тука некаде е моето место. Конзумирам и осама, а не ми е туѓо да отидам и во поголемо друштво.

Во мојот случај, јас како што го разбирам светот, човек треба да живее во некаков дијалектички баланс помеѓу празнина и исполнетост. Помеѓу осама и големо друштво. Јас го барам средниот пат.

Сум имал искушенија во животот да одам во некакви екстреми, ама тоа не е мојот стил. Преголемо задоволство сум нашол во музиката.

Голема сатисфакција… и лек… и спас од разни ситуации сум наоѓал во музиката за сега да ја напуштам. Нема потреба. Јас сè уште барам нешто во неа. Сè уште трагам по некакви решенија.

Музички. Емоционални. Барам одговори на моите прашања. Дел од нив ги одговарам преку музика. А на дел од нив нема никогаш да најдам одговор“, изјави Влатко во едно интервју за „Блесок“.

За Коки Јанков е познато дека е татко на Лара која ја има од бракот со портпаролката Росана Петреска, со која се разведе во 2018 година, по десет години брак.

Коки Јанков објави опуштени слики во издание во какво досега не сме го виделе, на базен и вели дека ова е „време за нас“, и се наоѓа во некој добар спа хотел, со својата ќерка Лара со која ужива на зимскиот одмор.

Previous articleМилена од Канал 5: Ми велат дека и на 36 години си газам (ФОТО)
Next articleЗаспал на сцена, го покриле со само едно ќебенце-необична приказна на нашиот познат актер