Home Live Ќерките на Сузана Манчиќ се вистински убавици, еве со што се занимаваат...

Ќерките на Сузана Манчиќ се вистински убавици, еве со што се занимаваат Теодора и Наталија (ФОТО)

Сузана се присети на времето на нејзината најголема популарност и раскажа зошто сака да работи на новогодишната ноќ, како и една анегдота која се повторува од година во година.

– Најмногу ми се допаѓаше да работам за Нова година, тоа ми беа најслатки пари. Но, на полноќ тој момент беше тажен. Сите околу тебе се бакнуваат, а ти приоѓа некој непознат и испотен тип кој прво те бакнува и ти честита.

Во новата година престанав да работам поради Симеон. Една година ми рече: „Манчиќ, работиме цела година, па не мора оваа вечер, ајде да одиме некаде.“ Отидовме во Париз и одлично си поминавме – се присетува водителката.

– Оваа година беше како да се будам од долг сон. Се разбудивме од коро ната и како да се враќаме во нормала.

Тоа е мојот впечаток. Почнав да излегувам, а последните две години беа навистина уж асни. Живеевме во стр ав, а страв сега нема – вели Сузана додека закачува светкави лампиони и додава:

– Психолозите велат дека нашите животи се одредени од нашите стравови. Се плашев дали професорот ќе ме праша, дали ќе се запишам на факултет, дали дечко ми ќе ме контактира, дали ќе се омажам…

Татко ми беше многу строг, ме пушташе да излезам по 22 часот, а јас бев се плашам кога ќе се вратам дома и ќе доцнам. Но, секогаш има некои стравови, од болест, од напуштање, и јас се бо рев со многу стравови.

– Се омажив по втор пат на 61 година. Ја најдов љубовта после многу години, а тоа е зрелоста. На почетокот, разделбата физички ме повреди, но потоа сфатив дека има придобивки.

Кога сме заедно, добро се сложуваме, понекогаш се расправаме, но и тоа оди, сѐ во својот рок. Разделбата сега нѐ радува бидејќи е убаво и добро да заштедиме малку време само за себе – истакнува Сузана.

Сузана Манчиќ зборуваше за тортурата и траумата што ги претрпела, а посебно го издвои Саша Поповиќ.

Таа гостуваше во емисијата „Пулс на Србија“ кај водителот Иван Гајиќ и се присети на младоста и рече дека секогаш наоѓала маани во својот изглед.

Не долго потоа, таа откри како дошло до тие трауми:

-Постојано си наоѓав маани, големи, дека сум дебела. До денес, таа тортура за слабеење е неподнослива. Да не зборуваме за влијанието врз Саша Поповиќ… Постојано ми велеше и мене и онаа кутрата Драгана Катиќ, која е убава, дека сме се здебелиле.

Кога ми го направи тоа ЛП „Не куни ме мати“, дојде кај мене дома да види што сум подготвила за гардеробата – ја започна приказната Манчиќ, а потоа продолжи:

– Тогаш ме праша дали имам ножици, но големи. Му ги дадов ножиците, а тој ми ги пресече сите здолништа. Му реков „Па јас не сум убава како Брена“, а тој ми рече „Не можеш ни Брена да бидеш“. Потоа почнав да носам мини здолништа.

Иако бев витка, слаба со женствени облини, никогаш не сакав да изгледам провокативно. Додуша, тоа патување во мини здолништето не поминало многу лошо.

1990-тите донесоа турбуленции во многу слоеви на општеството, но Сузана Манчиќ ќе ги памети по своите ќерки на кои е многу горда.

Таа се осврна на достигнувањата на нејзините ќерки Теодора и Наталија, велејќи дека илустрацијата на Наталија е избрана за печат на Пошта Србија.

– Се омажив кон крајот на осумдесетите, а во деведесетите ги добив двете ќерки, на кои сум многу горда.

Теодора денеска положи два испити за магистратура на универзитетот. Ѝ кажав дека сум навистина горда на неа. А Наталија е новинар, фотограф и илустратор.

Се обучуваше за фотограф, а талентот за пишување го доби од дедо ѝ, кој беше новинар на „Бор ба“, но никогаш немаше да ми текне дека ќе биде добра и за цртање. Нејзината илустрација е избрана за печат на Пошта Србија – изјави Манчиќ.

Previous articleВака изгледа Ангела од Ѕвездите на Гранд по дома, во тренерки и без шминка, ама пак е атрактивна (ФОТО)
Next articleНашата најубава водителка Милена се наврати и раскажа за нејзините студентски денови: Дома никако не ми одеше учењето