Home Live Маја Оџаклиевска избега на село и искрено кажа како живее таму- ова...

Маја Оџаклиевска избега на село и искрено кажа како живее таму- ова е причината зошто заминала од Белград

Маја Оџаклијевска сними голем број хитови кои се пеат и денес, и за Маја може компотно да се каже дека е една најјаките пејачки во цела поранешна Југославија.

Иако има успешна музичка кариера веќе 47 години, откако се пензионираше, нашата славна пејачка Маја Оџаклијевска својот живот го посвети на својот внук со аут-изам Лука, за кого се грижи, а мироно се носи со прифаќање на ситуацијата во која се наоѓа.

“Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можат да имаат империи, тоа не значи ништо. Материјално, ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум со тоа.

Не се работи за скромност, туку за разбирање на ситуацијата како мојата. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора имате брендирани работи и барокен мебел.

“Не треба да имате бол-ни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да бидете премногу амбициозни. Како го постигнувате сопственото задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација”, вели Маја.

Ако се грижите за се на време, и со пензија колкава и да е, сте задоволни. Прекрасно е, не се жалам за ништо. Целото човештво сега некако живее на ист начин, младите треба да се жалат, бидејќи не им е дадена шанса да преживеат.

Имам на што да се сеќавам, веќе немам амбиција да создадам и доживеам нешто. Пензиониран човек наоѓа нешто да се смири, јас се помирив со многу работи.

„Пружи си го носете колку што ти е чергата. Ако имаш јорган, истегни се.“ Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, ќе измислат нова потреба “, вели Маја Оџаклиевска во интервју за српскиот портал Блиц.

Тивок утрински живот со кафе. Ги дадов своите 50 години на професијата, мислам дека тоа беше доволно. Мирниот живот е бесценет. Им завидувам на монасите, тие навреме се сетија дека имаат мир.

Постојано сме во некои немири и хаос “, рече пејачката. Таа, исто така, изјави дека по едно учество во реалното шоу (Фарма), во кое влезе за да ги издржува своите ќерки, после тоа никогаш не сакаше да се врати на тој формат.

Таа решила деновите да ги помине во пензија изолирана од градската гужва, па живее на село и се грижи за животните.

Со неа е и нејзиниот внук Лука, кој, како што пејачката во неколку наврати го опиша, и е најголемата радост во животот.

На Лука му бил дијагностициран аут-изам, а откако дознала дека нејзиниот внук има здравствени проблеми, Маја престанала да размислува за кариерата и решила да му се посвети на детето.

„Многу му требаше мир. Добар е, расте, во пубертет е, хормоните му работат, лабав е, како ласица, што е нормално за 13-годишно момче.

Прекрасен е, единствената болка е што уште не зборува, искрено се надевам дека ќе зборува, некои зборувале, некои никогаш и тоа е мојата најголема желба“, изјави Оџаклијевска, пренесе „Блиц“.

Таа опиша како изгледа животот во селото и еден од нејзините денови. „Јас живеам совршено мирно, станувам наутро во шест и пол, го гледам изгрејсонцето, одам на полињата, ги хранам моите животни.

Седнувам и пијам кафе, никој не ме замара и прекрасно е. Нема сообраќај, нема гужва, нема телефон што ѕвони одвреме-навреме, имам свое време и сакам да уживам.

Изолирана сум на село и тоа ми се допаѓа. Имам зајаче, мачка, куќа, птици, секакви работи. Домашни животни сè уште немам, бидејќи тоа бара поголем ангажман, но можеби ќе ги имам ако даде Господ“, рече Маја.

Previous articleСузана Гавазова има најјак мантил за дожд, ама уште појако е она што се гледа под него (ФОТО)
Next articleСе отвори министерката Костадиновска- Стојчевска, кажа каква е приватно и како живее далеку од семејството