Home Live Оливера Балашевиќ го освои Ѓоле со само една реченица- во тој момент...

Оливера Балашевиќ го освои Ѓоле со само една реченица- во тој момент си решил: Ќе ми биде жена- готово!

Ѓорѓе Балашевиќ падна на нејзиниот шарм, ниту еднаш не се посомнева во неа и нејзината љубов која траеше со децении.

Оливера и Ѓорѓе Балашевиќ беа синоним за љубов и хармоничен брак во кој беа четири децении. Се сретнаа неочекувано, а емоциите се појавија во истиот момент.

Познатиот панонски морнар истакна дека на прв поглед знаел дека таа е вистинската, но да ја придобие не било лесно.

Нивната љубовна приказна е како убав романтичен филм, а започнува со средба на телевизија, каде што се запознале за прв пат. Имено, двајцата гостувале во една новосадска телевизија.

Оливера тогаш гостуваше во спортската програма како репрезентативка во спортска гимнастика, додека Ѓорѓе во музичката рубрика.

Младата студентка од Нови немала поим дека ќе се заљуби од глава до петици во веќе популарен млад човек со гитара.

Токму поради таа љубов одличната гимнастичарка се најде на крстопат во животот, таа требаше да избере дали приоритет ќе им даде на емоциите или на спортската кариера.

Прво станаа родители, кога се роди нивната прва ќерка Јована, а потоа шест години подоцна конечно го кажаа судбоносното „да“, но во тајност – среде работна недела.

-Малку се плашев од тоа, бидејќи во животот избегнав многу формалности. Кога матурирав беше вистинска можност да облечам костум, но поради околности го избегнав, не дојдов на прославата.

Дури и подоцна никогаш не бев во костум – тој беше искрен пејач.

Тој нагласи дека не сакале гламурозна прослава.

– Сакав да се оженам на 15 август, кога е најтопло, па да носам некоја маиц. Се договоривме тоа сепак да биде на 7 мај, бидејќи ситуацијата околу моето доаѓање од војска беше неизвесна.

Како хранител на семејството, формално не бев таков. Документот беше многу важен. Но, ние не сакавме никаква церемонија и помпа. Избравме четврток.

Не сакавме да биде ни сабота, ни недела, затоа што тогаш се венчаа некои мои пријатели и не сакав да се сретнеме и да правам помпа, да се глу пирам нешто, да скокам…

Ништо не кажавме на никого, на брзина се подготвивме, дури и малку задоцнивме – изјави во една прилика Ѓоле.

Сепак, некои пријатели успеале да им го „скршат“ планот, па веќе ги чекале во салата за венчавки кај матичарот.

Нивната кума Биља дошла во последен момент, кумот на Ѓоле и долгогодишен соработник Борчек не ни знаел за што се работи, легендарниот песник само му рекол да си ја донесе личната карта и дека има некакво снимање.

А инаку, Оливера го освои Балашевиќ со една клична реченица. Пред да се венчаат, се случило ова:

– И овде преовладувам како петта дисциплина. Во една прилика заедно го гледавме натпреварот Хајдук-Хамбургер. Одеднаш Оља ми ја става раката на рамо и ми вели:

„Овој Златко Вујовиќ е опасен фудбалер“. – изјави Ѓорѓе Балашевиќ во декември 1981 година.

Според неговото признание, тогаш си рекол: “Ја најдов вистинската личност, пријателка која разбира и други работи. Сега ќе се оженам за неа – готово!”.

Previous articleВаква елеганција досега не сме виделе кај неа- Ели Танасковска во специјално издание (ФОТО)